Od dovolené u Černého moře vás dělí jen hodina letu. Vychutnejte si all–inclusive v Bulharsku →

Ceny v Bulharsku aneb kolik stojí potraviny, doprava, zájezdy …

Bulharsko bylo poměrně dlouhou dobu považováno za velmi levnou destinaci, kam se Češi každoročně vydávali na svou zaslouženou dovolenou. Nebylo se čemu divit, ceny v Bulharsku jasně hlásaly „Jsme levnou destinací, pojeďte za mořem k nám!“. V posledních letech i v roce letošním (2017) se to s cenami má ale asi takto – zájezdy do Bulharska jsou stále velmi levné (jak autokarové, tak především letecké), ale místní ceny potravin, jídel v restauracích, dopravy či cigaret a oblečení už nikoliv. Ceny v Bulharsku rostou a zejména v destinacích u moře dohání západní Evropu!

Než začnete číst, prozkoumejte tajné nabídky do Bulharska >>

Dobře proto kalkulujte, zda se vyplatí si pořídit zájezd bez stravy, s polopenzí nebo All–inclusive. Velkou roli hrají také letoviska – např. Slunečné pobřeží bude několikanásobně dražší než nedaleké Pomorie. Abych vaše rozhodování zjednodušil, připravil jsem pro vás tento detailní článek na téma „Ceny v Bulharsku 2018“. Přeji příjemné čtení:

Bulharská měnaKolik co stojíCeny potravinCeny zájezdů

Bulharská měna

Čím se platí v Bulharsku? Bulharskou měnou je stále bulharský lev, jehož zkratkou je BGN (Bulgarian lev). Kurz leva vůči koruně činí asi 15 Kč za jedno leva a za jedno euro pak obdržíte 2 leva.

 • 100 Kč = 6,5 leva
 • 10 € = 20 leva
 • 100 leva = 1.500 Kč
 • 100 leva = 50 €

Směnit můžete měnu jako před cestou do Bulharska, tak i po příletu na letišti či v samotné destinaci. Vhodnější je ale mít ideálně alespoň menší obnos peněz směněný již z domova.

Vyplatí se směnit na letišti nebo v letovisku? Je to jedno. Směnárny se na vás budou snažit vydělat a kurz bude vždy obdobný, tedy „turistický”.

Kolik co stojí

Tato kapitolka je věnována obecnějším komoditám a aktivitám. Zajímají–li vás ceny potravin, přeskočte ještě o kapitolu níže.

Jaké jsou ceny cigaret v Bulharsku, oblečení, aktivit či jak se liší ceny od Slunečného pobřeží po zbytek Bulharska? Na to odpovídá následující výpis cen aktuálních pro rok 2017.

Ceny v obchodech:

 • lahev 1,5 l vody – 1 leva
 • místní pivo 0,5 l – 2 leva
 • lahev vína – 7 leva
 • krabička cigaret – 6 leva
 • oblečení – podobné jako u nás

Ceny v restauracích:

 • standardní jídlo v běžné restauraci – 10 až 15 leva
 • standardní jídlo v restauraci u moře – 20 až 30 leva
 • pivo v restauraci – 2 leva
 • menu v McDonaldu – 8 leva
 • coca cola, sprite, fanta – 1,5 leva

Cena dopravy:

 • letenky do Bulharska – 6.000 až 8.000 Kč za zpáteční let
 • jízda v taxi s taxametrem – nástupní sazba 1 leva, dále 0,85 leva za kilometr (bohužel většina taxikářů je verbež a s taxametrem nepojede)
 • lístek na autobus – 1 až 5 leva v závislosti na cílové stanici (platí se po nástupu výběrčímu)
 • lístek na dálkový autobus – 15 leva

Cena aktivit:

 • vstup do aquaparku – 25 leva
 • pronájem slunečníku na pláži – 5 leva na den
 • pronájem lehátka na pláži – 5 leva za den

Ano, lehátka ani slunečníky nejsou v Bulharsku zdarma, za vše je nutné připlácet. Každá pláž má navíc území s lehátky zakázanou pro vstup, pokud nejste platícími klienty. Tyto zóny jsou logicky ihned u vody.

Ceny v Bulharsku: lehátka na Slunečném pobřeží
Ceny v Bulharsku: lehátka na Slunečném pobřeží

Jak vidíte, Bulharsko již není levné! Pokud tedy narazíte na ultra levné zájezdy do Bulharska bez stravy, je nutné připočítat alespoň cca 500–800 Kč na jídlo za den na osobu. Taková týdenní dovolená se pro čtyrčlennou rodinu může prodražit i o 15 až 20 tisíc.

Chcete–li ušetřit, nevyhnete se vaření z nakoupených potravin. Ujistěte se proto, zda váš apartmán má i kuchyňku.

Slunečné pobřeží a ceny

Slunečné pobřeží patří každoročně k nejoblíbenější destinaci z celého Bulharska. Ceny zde proto bývají vždy o 10% vyšší, než ve zbylých letoviscích. Pečená brambora na pláži vás přijde na 6 leva, kousek pizzy či obyčejný hamburger na 5 leva. Místní obchody nabízí jen nejnutnější v podobě sušenek a nápojů, pro větší nákupy musíte do supermarketů vzdálených od hlavní promenády.

Pozor také na „turistické ceny“! Cena taxi z letiště Burgas na Slunečné pobřeží se pohybuje mezi 50–70 levy v závislosti na vaší schopnosti smlouvat. Taxikáři tu patří k té nejhorší bandě, ihned po restauracích na promenádách. Dvakrát počítejte, jednou plaťte.

Ceny potravin

Detailní přehled cen potravin v Bulharsku 2017 v rámci dovolenkových destinací:

 • mléko 1 litr – 1,85 leva
 • 0,5 kg bochník chleba – 0,9 leva
 • 1 kg rýže – 2 leva
 • 12 vajec – 2,6 leva
 • 1 kg rajčat – 1,85 leva
 • 1 kg brambor – 0,95 leva

Jedná se o ceny v supermarketech, nikoliv samoobsluhách poblíž hotelů. Ty budou o pětinu vyšší.

Ceny zájezdů

Nyní, když víme, že na samotném pobytu v Bulharsku díky vyšším cenám téměř neušetříme, se můžeme vrhnout na další téma, a tím jsou ceny zájezdů do Bulharska.

Zřejmě vás zklamu, ale Bulharskou je velkou pastí českých cestovek na lidi, kteří si neumí spočítat celkové náklady.

Nejlevnější dovolená v Bulharsku (letecky) se pohybuje okolo 6–8 tisíc za týden. V ceně je tak pouze letenka, ubytování a doprava z letiště na hotel, který často představuje apartmán v sídlišti, daleko od pláží. Připočtete–li veškeré další nezbytné náklady, dostáváte se v ideálním případě na náklady mezi 8 a 11 tisíci. A za takovou částku máte skvělé all–inclusive v Egyptě.

Zlatou střední volbou jsou lepší (stále komunistického rázu) 2 a 3* hotely u břehů Černého moře. Týdenní pobyt s polopenzí 9–12 tisíc nebo dokonce All Inclusive od 10 tisíc výše.

Odhalte tajné nabídky zájezdů pro naše čtenáře >>

Samotnou kapitolou je luxusní dovolená v Bulharsku. Ceny jednotlivých zájezdů do 4 a 5* hotelů šplhají i k 20.000 Kč za týden s All Inclusive v hlavních měsících – červenec a srpen. Nutno říci, že takové dovolené člověk litovat nebude, ale zase – poměr ceny a výkonu z hlediska podobné dovolené v Turecku, kde jsou ceny o 10 tisíc nižší? Rozhodnutí již nechám na vás.

Závěrem znovu připomínám, že veškeré informace jsou pojaté s globálního hlediska k cenám v Bulharsku. Je jasné, že atraktivní destinace jako Sozopol, Zlaté písky či zmiňované Sluneční pobřeží budou dražší než méně propagované Primorsko, Pomorie atd.

Ceny v Bulharsku aneb kolik stojí potraviny, doprava, zájezdy …
4, hlasů: 53
Naposledy aktualizoval david dne .
Bulharsko čeká! Naplánuj si svou dovolenou již teď... Vyber si zájezd →

34 komentářů k “Ceny v Bulharsku aneb kolik stojí potraviny, doprava, zájezdy …

 • Nesouhlasím s tím, že na jídlo je třeba počítat s až 800 Kč na osobu. Já měl ubytování bez stravy a za tři dny jsem za jídlo včetně dopravy z letiště v Burgasu utratil kolem 700 Kč. Pravda, nevysedával jsem v restauracích, něco pojedl u stánku a dost toho nakoupil v supermarketu.

 • Dotaz ohledně směny peněz….směnit až tam na mistě koruny nebo raději brat Euro ?

 • Ahoj, chystáme se do Primorska, jaké jsou tam ceny jídelna v restauracích letos (2018)? Diky

 • No takto s článkom úplne nesúhlasím. Bol som na Slnečnom pobreží minulý rok a supermarkety som mal cca v okruhu 200 m tri, vôbec som nemusel ísť do vzdialených supermarketov, nakupoval som v cenách ako doma a lecnejšie, čo ja ale hlavné napr. zeleninu kvalitnejšiu. Cena 500 – 800 kč je tiež prehnaná. My sme mali raňajky zaplatené ale na večšeru sme chodli do reštík. Na pláži jedli len deti … my sme doplňali len pitný režim – B vitamín a tak. Zmrzlina každý deň, nealko normálne v reštike, večere bohatšie ako v naších lokáloch a na deň pre 4 osoby nás to vyšlo cca 50 € teda 12,50 € a v tom sú nielen nákupy jedla – samozrejme, že sa musí človek zorientovať a nechodí do najdrahších lokálov, ale nechodili sme ani do podradných pajzlov, slušné a kvalitné reštiky to boli. Kvalita služieb neprovnateľná so slovenskom …. hlavne všade vedia, že oni žijú z Vás a Vás potrebujú. Sú milý, uslužný a vážia si keď prídete 2 – 3 x určite môžete očakávať servis naviac v podobe bohatších porcií, alebo miernej zľavy. Lehátko – leglo, či slnečník – čadar sa dá kúpiť aj osobite len sa musiíte jednať. Jemu je jedno či budete ležať pod slnečníkom na uteráku, alebo na lehátku, alebo naopak na lehátku na slnku to je len na Vás. Bulharsko srdečne odporúčam bol som tam 7x destinácie Pomorie, Primorsko, Slnečné pobrežie … všade super. K strave len toľko, oplatí sa dať si ju v hoteloch napr. plná penzia či all … neprerobíte, ešte pred pár rokmi sa to neoplácalo, bolo tam tak lacno. Už sa to vyrovnáva! Otázka je že ak all najlepšie hotel na pláži to je ale drahšie, ale komu nevadí sa pred obedom prejsť 300-600 m z pláže určite nemá nad čím premýšľať! Uvidíme sa aj tento rok Sveti Vlas 🙂

 • Zdravím,
  chápu to správně, že v Bulharsku se platí zvlášť za lehátko a zvlášť za slunečník? A lze si zakoupit jen lehátko bez slunečníku? A uvedené ceny, co tu máte jsou jen za jedno lehátko nebo za obě? Díky za odpověď.

 • Včera jsme zakoupili přes ryanair z Bratislavy letenky pro naši 6-ti členkou rodinu a ubytování na booking ve Sveti Vlas. Zná někdo toto letovisko? Termín máme 2.-9.6.2018

 • Příští léto letíme do Achtopolu s manželem na 11 dnů se snídaní. Mám dotaz, kolik peněz si máme vyměnit na jídlo / oběd a večeře/.M

 • ahoj.
  v Bulharsku sme boli 4 sezony ,zalezi kam idete,mne sa naj paci Nesebar hotel na plazi oplati sa len ranajky,ceny super,v Nesebare je Ceska resauracia ceny nizsie ako na slovensku o 1/3.Ked tam idem tak s velkym kufrom .vela tam nakupim.na slnecnom pobrezi obchodny do MLADOST super tovar,lozni pradlo ISSIMO ceny o 1/2 nizsie ako u nas….
  u mna ziadny EGYPT nehrozi …..

 • Dobry den,vedel by mi nekdo napsat jak je to z pocasim od zacatku zari do zhruba polovice zari na zlatych piskach ,dekuji moc za odpovedi
  Cestuju totiz 7.a trochu se bojim aby nebyla zima….

  • V září už to bývá všelijaké, poslední roky však Evropa prožívá horká léta, proto zima určitě nebude a moře ještě vydrží vyhřáté. Počasí v září je tedy OK.

  • neleť na sever a leˇdo oblasti Burgas a budeš v klidu v září klidně 33 st. mám vyzkoušeno – od roku 2001 to tak řeším – Pomorie

 • Tak ty ceny jídel v restauracích od autora článku jsou trochu mimo. Aktuálně jsme na Slunečném pobřeží, stravujeme se v hotelové restauraci, ceny má stejné jako na pláži – jídlo v pohodě do 10 Levá, pokud nechcete něco úplně extra, točené pivo 2,5 Levá, stejně tak nealko, kafe taky tak, takže ceny v podstatě stejné nebo levnější než u nás, ale porce nesrovnatelně větší. Co se jídla týká, tak bych řekla, že pokud byste se stravovali třeba v Krkonoších jen po restauracích, vyjde vás to dráž….

  • Zdravím Dášo, můžete mi prosím vyfotit aktuální jídelní lístek s cenami? Rád bych aktualizoval ceny, ale pro cenovou představu je raději nechávám o něco vyšší, aby člověk nebyl na místě nepříjemně překvapen.

  • ahojte, právě jsem se vrátil ze zlatých písků, kde jsem byl poprvé, jinak jsem asi 5x navštívil slunečné pobřeží. Právě proto píšu jak jsem byl nemile překvapen z cen které jsou na zlatých pískách. Pivo čepované nejlevnější za 2,5 leva, běžně 3-4 leva, a nnení problém koupit i za 5 leva. Zmrzlina na váhu (asi novinka) , cena úplně příšerná, 2 velké kopečky cca 14 leva!! takže pak už jedině točenou za 1,5 leva. Ceny jídla jsem neřešil protože jsme měli pobyt all-inclusive. Nicméně píšu to tady proto, že před dvěma lety jak jsme byli na slunečném, tak nebyl problém si dát čepované za 1,5 leva, a někdy i za 1 lev. zajímá mě tedy jestli se zvedly ceny i na slunečném nebo i v dalších destinacích tak výrazně (za dva roky co jsme tam nebyl) . Jinak dovča byla fajn, ale kdybych si měl vybrat příště bych jel asi na slunečné. Mohu s klidem doporučit hotel MORSKO OKO. neměl jsem tam problém a je to u pláže. Zbyněk

 • DOBRY DEN. nEVITE,PROSIM, NEKDO, JAKE JSOU CENY MENICEK. dEKUJI

 • Zdavim vite nekdo jake jsou ceny v restauracich v Primorsku snidane obedy a vecere

 • Vzhledem k současné situaci ve světě,pojedu raději s dětmi do bulharska za stejné peníze co bych nechala v egyptě nebo tunisku.
  Za prvé podporovat:muslimy nechci a nebudu
  za druhé:ohlížet se pořád na pláži přes rameno,zda tam někdo nevlítne se samopalem,se mi opravdu nechce.
  Bulharsko je pro nás jasná volba.

 • Dobrý den, letíme na dovolenou na Zlaté Písky a je složité vzít s sebou do letadla slunečník. Můžete mi, prosím, sdělit jaká je cena slunečníku (koupě ne pronájem) na Zlatých Píscích? Děkuji Pospíšilová

  • Dobrý den, tento údaj bohužel nemám.
   Pronájem se pohybuje mezi 5 a 10 leva.

  • Dobry den, pani Pospisilova! Slunecnik jsem loni pocitala, ze se nam oproti pujcovani za dva dny vrati svou cenou, pujceni stalo denne 7-8 leva. Ovsem nesmite kupovat nejbliz k mori, spis v obchodech dal, trochu to projit a porovnat. Myslim, ze vysel na nase na necele 200,-. A mnozi spolucestujici si ty levne slunecniky brali s sebou do CR letadlem, odbavili je bez problemu. Preju hezkou dovolenou, my se letos vracime na stejne misto jako loni.

  • Romana: Díky za info.Příští týden letíme a Vaše info nám přišla vhod..Moc děkujeme a také příjemnou dovolenou všem.

  • Dobry den, jsme prave na Zlatych piscich, hotel Marina Grand Beach a slunecnik na nejblizsi plazi 10 leva a lehatko dalsich 10 na den. Jeste doporucim-nejlepsi vymenu eur jsme meli v delfinariu ve Varne-ale asi by byl v kazde bance..banka tam ma stanek a kurz 1.94 leva za euro a hlavne uplne bez poplatku a dane-jak to v mistnich exchange kioscich berou bezne. Tady jsem v kiosku za 20eur dostala po „dani“ 35 leva (tedy v podstate kurzem 1.75!) i s ofic.avizovanym kurzem 1.94 na tabuli.. a predem vam to nereknou.

  • Ahoj, také se letos chystáme do Bulharska. Souhlasím s komentářem, že nebudu dovolenou trávit se strachem, že nějakému vyznavači islámu bude vadit, že se nekoupeme v burkinách a po právu nás potrestá. Bulharsko známe docela dobře, jezdíme spíš na jih. Píši sem zde proto, že mě zaujal článek, který nevypovídá reálně o cenách. Letenky Brno – Bourgas jsme koupili naprosto v pohodě za 5 500/osoba,ceny se moc nezměnily, co jsem se dívala, ubytování v hotelu přímo na pláži (Nestinarka) přes booking. com 12 nocí/7500kč/osoba, lehátka na pláži jsou v ceně. Každý den jíme v restauraci přes den na pláži (cca oběd do 10Lev), večer v moc pěkném městečku Carevo, ceny tak 2/3 cen v ČR, veliká palačinka 2,5 lev, gyros velký (kromě manžela nikdo nesníme) 4,5 lev. Tak nevím, info o cenách a Bulharsku mi spíše připadala jako lehká propagace Egypta a Turecka. Vloni jsme prožili 14 dnů na Šumavě a věřím, že letos u moře zase ušetříme :-D, protože ceny ,,všeho“ při tuzemských dovolených jsou neuvěřitelně vysoké.
   Přeji všem krásnou dovolenou, ať už se chystáte kamkoliv.
   B.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *